Wydaje się to niemożliwe, ale tak właśnie jest: istnieje jedzenie, które jest słodkie, a jednocześnie ma bardzo mało kalorii.
Właściwości i korzyści dyni
Należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), podobnie jak cukinia, ogórek, melon i arbuz. Główną cechą wspólną tych warzyw jest ich silne działanie moczopędne: są tak bogate w wodę, że stanowią ulubione produkty spożywcze w przypadku diet detoksykacyjnych.
Dynia jest pokarmem niskokalorycznym. Zawiera tylko 26 kalorii na 100 g produktu, co zawdzięcza 90% zawartości wody.
Wprowadzenie dyni do naszego codziennego życia oznacza dostarczenie organizmowi błonnika, składników mineralnych (takich jak fosfor, wapń, cynk, potas, magnez i selen), witamin, a w szczególności beta-karotenu, naturalnego przeciwutleniacza i głównego źródła witaminy A. Pomaga on zwalczać wolne rodniki i wynikające z nich uszkodzenia skóry. Pomaga zwalczać wolne rodniki i wynikające z nich starzenie się komórek, co ma korzystny wpływ na wzrok, skórę i kości.
Spożywanie tego warzywa może być cennym sprzymierzeńcem dla zdrowia serca i ochrony dróg moczowych. Co więcej, pestki dyni zawierają cenny aminokwas o właściwościach robakobójczych i przeciwpasożytniczych, który może chronić przed chorobami układu moczowego. Obecność magnezu, który pomaga rozluźnić mięśnie, oraz tryptofanu, aminokwasu biorącego udział w wytwarzaniu serotoniny, pomaga przeciwdziałać bezsenności i niektórym stanom łagodnej depresji.
Dynia jest również doskonałym sprzymierzeńcem urody. Miąższ, a także olej z niego, można wykorzystać do przygotowania maseczek wzmacniających paznokcie i włosy oraz kremów łagodzących dla nawilżonej i promiennej skóry. Pozostało już tylko kilka tygodni, aby cieszyć się ostatnimi dyniami w tym sezonie i w pełni wykorzystać ich dobroczynne działanie. Z dyni nie można nic wyrzucić, nawet kwiaty i pestki można wykorzystać w pysznych, zdrowych przepisach. Jego słodki i delikatny smak sprawia, że jest łatwym do przyrządzenia składnikiem i jest bardzo popularny zimą. Można je smażyć, piec lub gotować na parze na wiele sposobów. Wystarczy kilka minut gotowania, aby cieszyć się dynią, zachowując jej aktywne składniki i niepowtarzalny smak. Oto przepis, w którym dynia jest głównym bohaterem i integralną częścią ciasta chlebowego.
Kanapki z dyni na słodko z wędzonym łososiem, solonym masłem i sałatką z rukoli
Składniki
700 g mąki z manitoby
300 g dyni
2 jajka
60 gr masła
150 g mleka
25 g świeżych drożdży piwowarskich
Pestki dyni do smaku
Łosoś wędzony do smaku
Solone masło do smaku
Rukola do smaku
Procedura wyrabiania ciasta
Zacznij od przygotowania dyni. Usuń zewnętrzną skórkę i pokrój na duże kawałki, ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, dopraw gruboziarnistą solą w płatkach i skrop oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Piec w temperaturze 200° przez około 20 minut. Pod koniec gotowania powstanie miękki miąższ. Zmiksuj je za pomocą miksera i odstaw do ostygnięcia. Przed połączeniem składników rozpuść masło w bemarze, a następnie wlej mleko do tej samej miski.
Umieść mąkę na dużej, czystej powierzchni roboczej. Na środku zrobić małe zagłębienie i wlać całe jajka, pokruszone drożdże, mieszankę dyniową, a na końcu mieszankę masła i mleka.
Wymieszaj składniki i energicznie ugniataj aż do uzyskania jednolitego ciasta.
Przykryć ręcznikiem kuchennym i pozostawić do wyrośnięcia na godzinę. Po upływie tego czasu zagnieść ciasto i podzielić je na małe bochenki o wadze ok. 70 g każdy. Umieść je, w dużych odstępach, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Dodać pestki dyni, skropić oliwą z oliwek i pozostawić do wyrośnięcia na kolejne 30 minut w zamkniętym, wyłączonym piekarniku. Piecz bułki przez około 20 minut w temperaturze 200°. Wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.
Napełnianie
Słodkie bułeczki dyniowe są bardzo miękkie i smaczne. Można je jeść w takiej postaci lub nadziać na smaczny wiosenny obiad. Na super apetyczną kanapkę polecam nadzienie z wędzonego łososia, małych solonych orzeszków z masłem i chrupiących listków rukoli.