Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Oszczędzanie pieniędzy na emeryturę przestało już być tylko fanaberią klasy średniej po to, aby już po zakończeniu aktywności zawodowej wybrać się w podróż życia i zwiedzić na przykład Amerykę Południową, zjeździć Azję bądź zobaczyć Nową Zelandię. Dla dzisiejszych dwudziesto i trzydziestolatków gromadzenie pieniędzy na emeryturę jest koniecznością.
A to dlatego, że system emerytalny w Polsce, ale również w znacznej większości krajów stał się bardzo niewydolny. Jest to spowodowane w szczególności demografią. Po prostu na świecie, a już zwłaszcza w państwach półkuli północnej rodzi się coraz mniej dzieci – bywają regiony, gdzie wskaźnik dzietności jest ujemny – a to powoduje, że już w niedalekiej przyszłości nie będzie miał kto wypracowywać emerytur dzisiejszych dwudziestu- i trzydziestolatków.
Trzeci filar
Na szczęście młodzi Polacy mają do dyspozycji wiele instrumentów, które pozwalają gromadzić oszczędności. Jak odkładać na emeryturę, aby robić to jak najbardziej efektywnie?
Na czoło dostępnych w Polsce sposobów wysuwa się tak zwany trzeci filar, na który składają się Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Użycie w ich nazwie słowa „konto” może być mylące, bo w tym wypadku nie chodzi o zwyczajne konto bankowe, ale cały pakiet rozwiązań, w których właściciel może przebierać jak w ulęgałkach.
Przy pomocy tych rozwiązań można więc odkładać pieniądze na emerytalną przyszłość na tradycyjnych depozytach bankowych, ale można także – i to rozwiązanie wydaje się bardziej efektywne – inwestować na rynku kapitałowym. W tym obszarze także mamy kilka możliwości, na przykład samodzielne gromadzenie akcji spółek notowanych na giełdach (nie tylko polskiej), samodzielne kupowanie obligacji (skarbowych lub korporacyjnych) oraz inwestowanie w fundusze inwestycyjne różnego rodzaju.
IKE i IKZE to także korzyści podatkowe
Oczywiście wszystko to – a więc inwestowanie w różne instrumenty finansowe – możemy robić samemu, poza trzecim filarem. Nikomu nic do tego, to nasza indywidualna decyzja. Tyle tylko, że jeśli skorzystamy z tego rozwiązania, czyli odkładamy na emeryturę pod parasolem IKE oraz IKZE, to możemy skorzystać z bardzo konkretnych i konkretnie korzystnych rozwiązań podatkowych. Chodzi między innymi o możliwość odliczenia wpłacanych kwot od podatku, a także o zwolnienia podatkowe w momencie, gdy osiągniemy odpowiedni wiek i będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonych w ten sposób pieniędzy.
Warto zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami dotyczącymi Indywidualnego Konta Emerytalnego oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, bo każde z nich daje nieco inne korzyści.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.